دلیل افزایش کلسترول

ویژه مراجعین

کلسترول نوعی چربی است که جهت ساخت بافت سلول های تازه، در خون انسان ها وجود دارد. اما در صورتی که میزان آن از حد نرمال عبور کند. می تواند عوارض جدی برای سلامتی انسان به همراه داشته باشد. از شایع ترین عوارض افزایش کلسترول می توان به بروز سکته های قلبی و مشکلات عروقی اشاره نمود. این محتوا به منظور آشنایی با دلیل افزایش کلسترول، نگارش شده است.

  • راهبری اصیل

کلسترول نوعی چربی است که جهت ساخت بافت سلول های تازه، در خون انسان ها وجود دارد. اما در صورتی که میزان آن از حد نرمال عبور کند. می تواند عوارض جدی برای سلامتی انسان به همراه داشته باشد. از      شایع ترین عوارض افزایش کلسترول می توان به بروز سکته های قلبی و مشکلات عروقی اشاره نمود. این مشکلات و بالا رفتن کلسترول می تواند به دلایل مختلفی به وجود آید. که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم نمود.

دلیل افزایش کلسترول چیست؟

دلیل افزایش کلسترول

  • تغذیه نامناسب: استفاده نمودن از محصولاتی که دارای چربی های اشباع شده می باشند. همچنین استفاده نمودن از خوراکی های دارای چربی ترانس مانند چیپس و پفک و ... می تواند به میزان قابل توجهی کلسترول بد را در بدن انسان افزایش دهد. از طرفی مصرف بیش از اندازه لبنیات پرچرب و خونی مانند گوشت قرمز نیز می تواند موجب افزایش کلسترول شود.
  • اضافه وزن: اضافه وزن به معنای ذخیره چربی اضافی در بدن فرد است. به همین دلیل معمولا افرادی که دچار اضافه وزن می باشند، در معرض ابتلا به کلسترول بالا نیز قرار دارند.
  • ورزش نکردن: ورزش کردن و تحرک داشتن می تواند نقش بسیار موثری در افزایش کلسترول خوب در بدن فرد داشته باشد. که در نهایت میزان کلسترول بد خون را میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به همین دلیل معمولا افرادی که از غذاهای چرب اشباع نشده و ترانس استفاده می نمایند. در صورت ورزش نکردن، این چربی ها را در بدن ذخیره می نمایند که، موجب افزایش کلسترول خون می شود.
  • بیماری دیابت: بیماری دیابت به معنای افزایش قند خون است. که موجب افزایش کلسترول لیپوپروتئین در خون می شود. این کلسترول بسیار خطرناک بوده و می تواند موجب آسیب دیدگی غشای عروقی شود. که در نهایت موجب افزایش کلسترول خون خواهد شد.
  • دیگر دلایل: همچنین افزایش سن و مصرف دخانیات نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش کلسترول بد خون در بدن فرد شود.